Cenzura na Facebooku. Zablokowano angielskojęzyczną stronę IPN
"6 lutego FB zbanował anglojęzyczne konto Instytutu Pamięci Narodowej. Powodem był post sprzed siedmiu miesięcy omawiający niemieckie plany germanizacji polskich dzieci. Przypomnijmy, że w czasie II wojny światowej w samej tylko tzw. "Akcji Zamość" Niemcy odebrali rodzicom 30 tys. dzieci, wysyłając je do obozów (w tym specjalnego w Łodzi) i zakładów przemysłowych w Niemczech. Inne przekazywano rodzinom niemieckim w celu germanizacji. Zbrodnia ta, jedna z najokrutniejszych w czasie II wojny światowej, znalazła się wśród zarzutów stawianych oskarżonym w Procesie Norymberskim. Symbolem tej operacji jest los Czesławy Kwoki, która deportowana z Zamojszczyzny trafiła do Auschwitz, gdzie została zabita zastrzykiem fenolu. Miała 14 lat.
W zakazanym poście pisaliśmy o niemieckich planach germanizacji dzieci, powołując się na autentyczne dokumenty. Mimo złożonego odwołania, konto od soboty rano jest zablokowane" – przekazał IPN na swojej stronie internetowej.
Przypomnijmy, że to nie pierwszy raz, gdy Facebooku cenzuruje treści IPN dotyczące działań Niemców w czasie II wojny światowej. W drugiej połowie stycznia administracja Facebooka zablokowała możliwość zagranicznej promocji filmu "Obóz na Przemysłowej - poznaj nasz strach!". Powodem decyzji było "uznanie kampanii jako politycznej o charakterze społecznym". Jak mogliśmy przeczytać w oświadczeniu na stronie internetowej oddziału "uznanie przez portal Facebook, iż film ma charakter polityczny, powoduje całkowitą blokadę jego promocji w krajach za granicą!!!".